AVX Corporation TAP107K006SCS
Manufacturer
AVX Corporation
Model
TAP107K006SCS
Datasheet
TAP107K006SCS PDF
Description
CAP TANT 100UF 10% 6.3V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 1249
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Features General Purpose
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Packaging Bulk
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Tolerance ±10%
Manufacturer Size Code K
Capacitance 22µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.3Ohm
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Voltage - Rated 35V
Type Conformal Coated
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Series TAP
Size / Dimension 0.335" Dia (8.50mm)