AVX Corporation TAJY226K020RNJ
Manufacturer
AVX Corporation
Model
TAJY226K020RNJ
Datasheet
TAJY226K020RNJ PDF
Description
CAP TANT 22UF 10% 20V 2917
Attribute Name Attribute Value
Series TAJ
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Features General Purpose
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Packaging Tape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Tolerance ±20%
Manufacturer Size Code Y
Capacitance 470µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 200mOhm
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated 6.3V