AVX Corporation TACL335K010XTA
Manufacturer
AVX Corporation
Model
TACL335K010XTA
Datasheet
TACL335K010XTA PDF
Description
CAP TANT 3.3UF 10% 10V 0603
Availability
IN STOCK
Stock: 8999
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Type Molded
Voltage - Rated 16V
Series TPS
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Ratings -
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Features General Purpose
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Packaging Digi-Reel®
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Tolerance ±20%
Manufacturer Size Code D
Capacitance 220µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 200mOhm @ 100kHz