AVX Corporation HLQ021R0BTTR
Manufacturer
AVX Corporation
Model
HLQ021R0BTTR
Datasheet
HLQ021R0BTTR PDF
Description
FIXED IND 1NH 330MA 100 MOHM SMD
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Frequency - Self Resonant 8MHz
Mounting Type Surface Mount
Inductance Frequency - Test 1kHz
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Type Wirewound
Base Part Number SDR0302
Series SDR0302
Size / Dimension 0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 5.7Ohm Max
Q @ Freq 40 @ 796kHz
Current - Saturation 190mA
Packaging Cut Tape (CT)
Current Rating (Amps) 170mA
Shielding Unshielded
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Tolerance ±10%
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance 220µH