AVX Corporation FFB14H0755K--
Manufacturer
AVX Corporation
Model
FFB14H0755K--
Datasheet
FFB14H0755K-- PDF
Description
CAP FILM 7.5UF 10% 300VDC RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 167
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; Snubber
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Series C4G
Size / Dimension 0.965" Dia x 1.732" L (24.50mm x 44.00mm)
Ratings -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Features -
Voltage Rating - AC 450V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 850V
Tolerance ±5%
Height - Seated (Max) -
Capacitance 1.5µF
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Part Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.5 mOhms