AVX Corporation 08055C221KAT4A
Manufacturer
AVX Corporation
Model
08055C221KAT4A
Datasheet
08055C221KAT4A PDF
Description
CAP CER 220PF 50V X7R 0805
Attribute Name Attribute Value
Series SMD Comm X8R HT150C Flex
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Ratings -
Thickness (Max) 0.039" (0.98mm)
Features Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Voltage - Rated 100V
Packaging Tape & Reel (TR)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance ±0.25pF
Height - Seated (Max) -
Lead Style -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Capacitance 1.6pF