AVX Corporation 08053C473KAT4A
Manufacturer
AVX Corporation
Model
08053C473KAT4A
Datasheet
08053C473KAT4A PDF
Description
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0805
Attribute Name Attribute Value
Lead Style -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Capacitance 220pF
Temperature Coefficient X7R
Part Status Active
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Series -
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Ratings -
Thickness (Max) 0.037" (0.94mm)
Features -
Voltage - Rated 50V
Packaging Tape & Reel (TR)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Tolerance ±10%