ASSMANN WSW Components A-TB762-VJ15V
Model
A-TB762-VJ15V
Datasheet
A-TB762-VJ15V PDF
Description
TERM BLK 15P TOP ENT 7.62MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Screw Thread M3
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Color Green
Number of Levels 1
Pitch 0.300" (7.62mm)
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Series A-TB762
Mating Orientation Vertical with Board
Current 20A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 14
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -40°C ~ 115°C