ASSMANN WSW Components A-TB762-VJ14V
Model
A-TB762-VJ14V
Datasheet
A-TB762-VJ14V PDF
Description
TERM BLK 14P TOP ENT 7.62MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating Brass - Nickel Plated
Wire Gauge 12-28 AWG
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating -
Screw Thread M3
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Color Green
Number of Levels 1
Pitch 0.200" (5.08mm)
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Series A-TB508
Mating Orientation Vertical with Board
Current 16A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 22
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -40°C ~ 115°C