ASSMANN WSW Components A-TB762-VJ14H
Model
A-TB762-VJ14H
Datasheet
A-TB762-VJ14H PDF
Description
TERM BLK 14P SIDE ENT 7.62MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Contact Material - Plating Brass
Screw Thread M3
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Color Green
Number of Levels 1
Pitch 0.295" (7.50mm)
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Series OSTVJ
Mating Orientation Vertical with Board
Current 20A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 10
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -30°C ~ 105°C