ASSMANN WSW Components A-TB762-OQ12CV
Model
A-TB762-OQ12CV
Datasheet
A-TB762-OQ12CV PDF
Description
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 7.62MM
Attribute Name Attribute Value
Screw Size -
Wire Strip Length 9mm
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 6
Type Plug, Female Sockets
Torque - Screw -
Positions Per Level 6
Color Black
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.200" (5.08mm)
Contact Material Phosphor Bronze
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series HW
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 12-26 AWG
Features Retention Latches (Non-Wire Side)
Insulation Height 0.591" (15.00mm)