ASSMANN WSW Components A-TB762-OQ11CH
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Model
A-TB762-OQ11CH
Datasheet
A-TB762-OQ11CH PDF
Description
TERM BLOCK HDR 11POS 7.62MM
Attribute Name Attribute Value
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.126" (3.20mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 18
Type Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 18
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.138" (3.50mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series EL
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.433" (11.00mm)