ASSMANN WSW Components A-TB762-OQ10CV
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Model
A-TB762-OQ10CV
Datasheet
A-TB762-OQ10CV PDF
Description
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 7.62MM
Attribute Name Attribute Value
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation 90°, Right Angle
Current - UL 5.5A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.102" (2.60mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 8
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 4
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.150" (3.81mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series KE
Number of Levels 2
Wire Gauge or Range - AWG -
Features Mating Flange
Insulation Height 0.598" (15.19mm)