ASSMANN WSW Components A-TB750-TI18
Model
A-TB750-TI18
Datasheet
A-TB750-TI18 PDF
Description
TERM BLK 18P SIDE ENT 7.5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Series A-TB750
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 20A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 10
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating Steel - Zinc Plated
Wire Gauge 12-22 AWG
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating Brass - Tin Plated
Screw Thread M2.5
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.27 Nm (2.4 Lb-In)
Color Green
Number of Levels 1
Pitch 0.295" (7.50mm)