ASSMANN WSW Components A-TB508-VK08
Model
A-TB508-VK08
Datasheet
A-TB508-VK08 PDF
Description
TERM BLOCK HDR 8POS 45DEG 5.08MM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Polyester
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 6
Torque - Screw -
Positions Per Level 6
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish -
Type Plug Housing for Female Sockets
Contact Material -
Operating Temperature -
Color Green
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Pitch 0.200" (5.08mm)
Insulation Height 0.295" (7.50mm)