ASSMANN WSW Components A-TB508-VK07
Model
A-TB508-VK07
Datasheet
A-TB508-VK07 PDF
Description
TERM BLOCK HDR 7POS 45DEG 5.08MM
Attribute Name Attribute Value
Screw Size -
Wire Strip Length 8-9mm
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 8A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic Resin
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 6
Type Plug, Female Sockets
Torque - Screw -
Positions Per Level 6
Color Green
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.138" (3.50mm)
Contact Material Copper Alloy
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series 35-350
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 16-28 AWG
Features Mating Flange
Insulation Height 0.488" (12.40mm)
Wire Gauge or Range - mm² 1.5mm²