ASSMANN WSW Components A-TB508-VJ17V
Model
A-TB508-VJ17V
Datasheet
A-TB508-VJ17V PDF
Description
TERM BLK 17P TOP ENT 5.08MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating Brass - Nickel Plated
Wire Gauge 16-24 AWG
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating Brass - Tin Plated
Screw Thread M2
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Color Green
Number of Levels 1
Pitch 0.138" (3.50mm)
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Series OSTER
Mating Orientation Vertical with Board
Current 10A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 13
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -30°C ~ 105°C