ASSMANN WSW Components A-TB508-VJ14H
Model
A-TB508-VJ14H
Datasheet
A-TB508-VJ14H PDF
Description
TERM BLK 14P SIDE ENT 5.08MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Color Green
Number of Levels 1
Pitch 0.300" (7.62mm)
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Series A-TB762
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 20A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 14
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -40°C ~ 115°C