ASSMANN WSW Components A-TB508-VI22V
Model
A-TB508-VI22V
Datasheet
A-TB508-VI22V PDF
Description
TERM BLK 22P TOP ENT 5.08MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Current 10A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 19
Features Lever Actuated
Operating Temperature -30°C ~ 105°C
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating Steel, Stainless
Wire Gauge 14-24 AWG
Screw Material - Plating -
Part Status Active
Contact Material - Plating Brass
Screw Thread -
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw -
Color Green
Number of Levels 1
Pitch 0.300" (7.62mm)