ASSMANN WSW Components A-TB508-VI19H
Model
A-TB508-VI19H
Datasheet
A-TB508-VI19H PDF
Description
TERM BLK 19P SIDE ENT 5.08MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Pitch 0.295" (7.50mm)
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Series A-TB750
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 16A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 19
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -30°C ~ 105°C
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating -
Wire Gauge 12-28 AWG
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating Brass
Screw Thread M3
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)