ASSMANN WSW Components A-TB508-TU08
Model
A-TB508-TU08
Datasheet
A-TB508-TU08 PDF
Description
TERM BLK 8P SIDE ENT 5.08MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Screw Thread M2.5
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Color Blue
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Series A-TB500
Mating Orientation 45° (135°) Angle with Board
Current 15A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 10
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -40°C ~ 115°C