ASSMANN WSW Components A-TB508-TP12
Model
A-TB508-TP12
Datasheet
A-TB508-TP12 PDF
Description
TERM BLK 12POS 45DEG 5.08MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating Brass - Nickel Plated
Wire Gauge 12-22 AWG
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating -
Screw Thread M3
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Color Green
Number of Levels 2
Pitch 0.200" (5.08mm)
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Series YL
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 20A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 15
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -40°C ~ 115°C