ASSMANN WSW Components A-TB508-TP11
Model
A-TB508-TP11
Datasheet
A-TB508-TP11 PDF
Description
TERM BLK 11POS 45DEG 5.08MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Wire Gauge 14-22 AWG
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating -
Screw Thread M2.6
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Color Black
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Series A-TB500
Mating Orientation 45° (135°) Angle with Board
Current 15A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 16
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -40°C ~ 115°C