ASSMANN WSW Components A-TB508-T924
Model
A-TB508-T924
Datasheet
A-TB508-T924 PDF
Description
TERM BLK 24P TOP ENT 5.08MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Screw Thread -
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw -
Color Green
Number of Levels 1
Pitch 0.200" (5.08mm)
Wire Termination Screwless
Series A-TB508
Mating Orientation Vertical with Board
Current 10A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 23
Features Interlocking (Side), Lever Actuated
Operating Temperature -40°C ~ 115°C