ASSMANN WSW Components A-TB508-T223SB
Model
A-TB508-T223SB
Datasheet
A-TB508-T223SB PDF
Description
TERM BLK 23POS 45DEG 5.08MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Screw Thread M3
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Color Gray
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Series A-TB500
Mating Orientation 45° (135°) Angle with Board
Current 10A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 14
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -40°C ~ 115°C