ASSMANN WSW Components A-TB508-OQ19CV
Model
A-TB508-OQ19CV
Datasheet
A-TB508-OQ19CV PDF
Description
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5.08MM
Attribute Name Attribute Value
Color Green
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.300" (7.62mm)
Contact Material Copper Alloy
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Series 39705
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 12-30 AWG
Features Mating Flange
Insulation Height 0.591" (15.00mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Screw
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size M2.5
Wire Strip Length 5mm
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 3
Type Plug, Female Sockets
Torque - Screw 0.56 Nm (5.0 Lb-In)