ASSMANN WSW Components A-TB508-OQ17CV
Model
A-TB508-OQ17CV
Datasheet
A-TB508-OQ17CV PDF
Description
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5.08MM
Attribute Name Attribute Value
Current - UL 12A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic Resin
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 20
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 20
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.197" (5.00mm)
Contact Material Copper Alloy
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series 06-500
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.335" (8.51mm)