ASSMANN WSW Components A-TB508-OQ15CH
Model
A-TB508-OQ15CH
Datasheet
A-TB508-OQ15CH PDF
Description
TERM BLOCK HDR 15POS 5.08MM
Attribute Name Attribute Value
Color Black
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Gold
Pitch 0.138" (3.50mm)
Contact Material Brass
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Series Eurostyle ESE 39505
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features Mating Flange
Insulation Height 0.360" (9.14mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 8A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)