ASSMANN WSW Components A-TB508-OQ13CH
Model
A-TB508-OQ13CH
Datasheet
A-TB508-OQ13CH PDF
Description
TERM BLOCK HDR 13POS 5.08MM
Attribute Name Attribute Value
Type Plug for Unshrouded Header
Torque - Screw 0.12 Nm (1.1 Lb-In)
Positions Per Level 4
Color Green
Plug Wire Entry 90°
Contact Mating Finish -
Pitch 0.138" (3.50mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series EH
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 16-28 AWG
Features Interlocking (Side)
Insulation Height 0.299" (7.60mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size M2
Wire Strip Length 5-6mm
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 150V