ASSMANN WSW Components A-TB508-HG18
Model
A-TB508-HG18
Datasheet
A-TB508-HG18 PDF
Description
TERM BLK 18POS 45DEG 5.08MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Screw Thread M3
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Color Green
Number of Levels 1
Pitch 0.200" (5.08mm)
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Series A-TB508
Mating Orientation Vertical with Board
Current 20A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 17
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -40°C ~ 115°C