ASSMANN WSW Components A-TB508-HA23V
Model
A-TB508-HA23V
Datasheet
A-TB508-HA23V PDF
Description
TERM BLK 23P TOP ENT 5.08MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating Steel, Stainless
Wire Gauge 22-28 AWG
Screw Material - Plating -
Part Status Active
Contact Material - Plating Brass
Screw Thread -
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw -
Color Gray
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Wire Termination Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Series OSTHE
Mating Orientation 45° (135°) Angle with Board
Current 4A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 150V
Positions Per Level 18
Features Interlocking (Side), Lever Actuated
Operating Temperature -30°C ~ 105°C