ASSMANN WSW Components A-TB500-VY16
Model
A-TB500-VY16
Datasheet
A-TB500-VY16 PDF
Description
TERM BLOCK 16POS 45DEG 5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Voltage 300V
Positions Per Level 15
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating Steel, Stainless
Wire Gauge 14-22 AWG
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating -
Screw Thread M3
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Color Black
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Wire Termination Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Series A-TB500
Mating Orientation 45° (135°) Angle with Board
Current 15A