ASSMANN WSW Components A-TB500-VY15
Model
A-TB500-VY15
Datasheet
A-TB500-VY15 PDF
Description
TERM BLOCK 15POS 45DEG 5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Current 10A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 15
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating Brass - Nickel Plated
Wire Gauge 12-24 AWG
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating -
Screw Thread M3
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Color Gray
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)