ASSMANN WSW Components A-TB500-VY07
Model
A-TB500-VY07
Datasheet
A-TB500-VY07 PDF
Description
TERM BLOCK 7POS 45DEG 5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating Steel, Stainless
Wire Gauge 14-26 AWG
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating Brass
Screw Thread M2.5
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.3 Nm (2.6 Lb-In)
Color Green
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Wire Termination Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Series OSTT3
Mating Orientation Vertical with Board
Current 8A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 10
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -30°C ~ 105°C