ASSMANN WSW Components A-TB500-VI19V
Model
A-TB500-VI19V
Datasheet
A-TB500-VI19V PDF
Description
TERM BLK 19POS TOP ENTRY 5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating -
Wire Gauge 6-18 AWG
Screw Material - Plating -
Part Status Active
Contact Material - Plating -
Screw Thread -
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw -
Color Green
Number of Levels 1
Pitch -
Wire Termination Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Series COMBICON PLH
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 51A
Dielectric Material Polyamide (PA), Nylon
Voltage 300V