ASSMANN WSW Components A-TB500-TR12V
Model
A-TB500-TR12V
Datasheet
A-TB500-TR12V PDF
Description
TERM BLK 12POS TOP ENTRY 5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Pitch 0.295" (7.50mm)
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Series OSTTR
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 20A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 7
Features -
Operating Temperature -30°C ~ 105°C
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating Steel
Wire Gauge 12-22 AWG
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating Brass
Screw Thread M2.5
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.27 Nm (2.4 Lb-In)