ASSMANN WSW Components A-TB500-TR12H
Model
A-TB500-TR12H
Datasheet
A-TB500-TR12H PDF
Description
TERM BLK 12P SIDE ENTRY 5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Wire Gauge 12-28 AWG
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating -
Screw Thread M3
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Color Green
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Series YG
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 15A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 14
Features High Wire Entry Level, Interlocking (Front)
Operating Temperature -40°C ~ 115°C