ASSMANN WSW Components A-TB500-TQ16SB
Model
A-TB500-TQ16SB
Datasheet
A-TB500-TQ16SB PDF
Description
TERM BLOCK 16POS 45DEG 5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Wire Gauge 12-28 AWG
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating Brass
Screw Thread M3
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Color Green
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Series OSTVI
Mating Orientation Vertical with Board
Current 16A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 13
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -30°C ~ 105°C