ASSMANN WSW Components A-TB500-TO11
Model
A-TB500-TO11
Datasheet
A-TB500-TO11 PDF
Description
TERM BLK 11P SIDE ENTRY 5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating -
Wire Gauge 12-26 AWG
Screw Material - Plating -
Part Status Active
Contact Material - Plating -
Screw Thread M2.6
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.35-0.4 Nm (3.1-3.5 Lb-In)
Color Green
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Wire Termination Screw
Series COMBICON PTA
Mating Orientation 45° (135°) Angle with Board
Current 15A
Dielectric Material Polyamide (PA), Nylon
Voltage 300V