ASSMANN WSW Components A-TB500-TL23SB
Model
A-TB500-TL23SB
Datasheet
A-TB500-TL23SB PDF
Description
TERM BLK 23POS TOP ENTRY 5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Wire Gauge 14-24 AWG
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating Brass
Screw Thread M2.5
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Color Green
Number of Levels 3
Pitch 0.200" (5.08mm)
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Series OSTYB
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 10A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 4
Features -
Operating Temperature -30°C ~ 105°C