ASSMANN WSW Components A-TB500-TL10SB
Model
A-TB500-TL10SB
Datasheet
A-TB500-TL10SB PDF
Description
TERM BLK 10POS TOP ENTRY 5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Current 10A
Dielectric Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Voltage 300V
Positions Per Level 6
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating -
Wire Gauge 14-22 AWG
Screw Material - Plating Steel, Galvanized - Chromate Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating Brass - Tin Plated
Screw Thread M2.6
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.45 Nm (4.0 Lb-In)
Color Blue
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)