ASSMANN WSW Components A-TB500-TG23
Model
A-TB500-TG23
Datasheet
A-TB500-TG23 PDF
Description
TERM BLOCK 23POS 45DEG 5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Pitch 0.200" (5.08mm)
Wire Termination Screwless
Series A-TB508
Mating Orientation Vertical with Board
Current 10A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 21
Features Interlocking (Side), Lever Actuated
Operating Temperature -40°C ~ 115°C