ASSMANN WSW Components A-TB500-TG10
Model
A-TB500-TG10
Datasheet
A-TB500-TG10 PDF
Description
TERM BLOCK 10POS 45DEG 5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating Steel, Stainless
Wire Gauge 12-28 AWG
Screw Material - Plating -
Part Status Active
Contact Material - Plating Brass - Tin Plated
Screw Thread -
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw -
Color Gray
Number of Levels 1
Pitch 0.200" (5.08mm)
Wire Termination Screwless
Series -
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 20A
Dielectric Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Voltage 300V
Positions Per Level 6
Features Lever Actuated
Operating Temperature -40°C ~ 105°C