ASSMANN WSW Components A-TB500-TD23
Model
A-TB500-TD23
Datasheet
A-TB500-TD23 PDF
Description
TERM BLK 23POS TOP ENTRY 5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Wire Gauge 12-20 AWG
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating -
Screw Thread M3
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Color Green
Number of Levels 1
Pitch 0.295" (7.50mm)
Wire Termination Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Series OSTT4
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 10A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 21
Features -
Operating Temperature -30°C ~ 105°C