ASSMANN WSW Components A-TB500-TB20
Model
A-TB500-TB20
Datasheet
A-TB500-TB20 PDF
Description
TERM BLK 20POS TOP ENTRY 5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Screw Thread -
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.25 Nm (2.2 Lb-In)
Color Black
Number of Levels 3
Pitch 0.150" (3.81mm)
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Series EL3V
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 12A
Dielectric Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Voltage 300V