ASSMANN WSW Components A-TB500-T411SB
Model
A-TB500-T411SB
Datasheet
A-TB500-T411SB PDF
Description
TERM BLK 11P SIDE ENTRY 5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Contact Material - Plating Brass - Tin-Lead Plated
Screw Thread -
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Color Green
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Series Eurostyle ESE 39593
Mating Orientation Vertical with Board
Current 10A
Dielectric Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Voltage 300V
Positions Per Level 7
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C