ASSMANN WSW Components A-TB500-OQ18CH
Model
A-TB500-OQ18CH
Datasheet
A-TB500-OQ18CH PDF
Description
TERM BLOCK HDR 18POS 90DEG 5MM
Attribute Name Attribute Value
Pitch 0.300" (7.62mm)
Contact Material Brass
Operating Temperature -30°C ~ 105°C
Series -
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation 90°, Right Angle
Current - UL 20A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.157" (4.00mm)