ASSMANN WSW Components A-TB500-OQ17CV
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Model
A-TB500-OQ17CV
Datasheet
A-TB500-OQ17CV PDF
Description
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5MM
Attribute Name Attribute Value
Features -
Insulation Height 0.437" (11.10mm)
Wire Gauge or Range - mm² 0.5-1.5mm²
Packaging Box
Termination Style Screw - Rising Cage Clamp
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size M2
Wire Strip Length 6-7mm
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic Resin
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 5
Type Plug, Female Sockets
Torque - Screw 0.23 Nm (2.0 Lb-In)
Positions Per Level 5
Color Green
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.150" (3.81mm)
Contact Material Copper Alloy
Operating Temperature -40°C ~ 115°C