ASSMANN WSW Components A-TB500-OP19
Model
A-TB500-OP19
Datasheet
A-TB500-OP19 PDF
Description
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5MM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 8A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 5
Type Plug, Female Sockets
Torque - Screw 0.23 Nm (2.0 Lb-In)
Positions Per Level 5
Color Black
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.138" (3.50mm)
Contact Material Phosphor Bronze
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series Eurostyle ESE 39500
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 16-30 AWG
Features Positions Stamped
Insulation Height 0.440" (11.18mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Screw - Rising Cage Clamp
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length 6.5mm