ASSMANN WSW Components A-TB500-OP16
Model
A-TB500-OP16
Datasheet
A-TB500-OP16 PDF
Description
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5MM
Attribute Name Attribute Value
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.197" (5.00mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series KE
Number of Levels 2
Wire Gauge or Range - AWG -
Features Mating Flange
Insulation Height 0.791" (20.09mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation 90°, Right Angle
Current - UL 12A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.102" (2.60mm)